среда, 18. март 2020.

PROGRAMSKA PETLJA FOR


PROGRAMSKA PETLJA FOR


Programske petlje su programske strukture koje omogućavaju višestruko ponavljanje određenog dela programskog koda. Petlja kao i programski konstrukt grananja ili odluke (if-else) sadrže uslov. Ispunjenjem uslova određeni deo koda  izvršava se zadat broj puta. Osim toga petlja sadrži i brojač. Brojač je nešto poput uslova, gde zadajemo broj ponavljanja nekog programskog koda. Ključna riječ za aktivaciju petlje je naredba for.


Uz nju dolazi oznaka i koja označava brojač. Brojač petlje zadaje broj ponavljanja određenog koda. Druga ključna reč u petlji je range pomoću koje određujemo uslov ponavljanja određenog koda. Unutar range nalazi se početna vrednost brojača od koje petlja kreće ponavljati određeni kod, zatim završna vrednost petlje  i korak petlje kojim kažemo brojaču u kom smeru treba brojati i ponavljati petlju. Npr. može se zadati ispis svakog drugog broja kog je korisnik uneo, ili se može zadati ispis negativnog broja. Završetak deklaracije označavamo sa znakom : kao kod programskog konstrukta odluke.

Primer: Ispiši brojeve od 1 do 5

  •   Brojač smo u ovom primeru označili promenljivom i
  • Odredili smo početnu i završnu vrednost brojača.
  • U poslednjem prolazu vrednost brojača je uvek za 1 manja.
  • Radnja će se ponavljati sve dok brojač ne bude imao vrednost 6
  • U svakom prolazu ispisaće se vrednost brojača, osim u poslednjem jer se petlja zaustavlja.


 ZADACI

Zadatak1:
Ispišite ponavljanje rečenice „Unosimo policu broj“ deset puta.

Primer testiranja: 

Rešenje:
Na mesto uslova u for petlji, odredili smo početnu (1) i završnu vrednost (11).Petlja je ispisala 10 puta rečenicu „Unosimo policu broj“ i broj od 1 do 11 tačnije prvih 10 brojeva. Vrednost brojača unutar petlje ne pamti završnnu vrednost. Da bi dobili završnu vrednost, parametar završne vrednosti moramo postaviti na n+1. Da je npr. stavljeno u petlji od 0 do 10, program bi ispisao brojeve: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Odnosno prvih 10 cifara brojeći od nula. Dakle for petlja u Pythonu počinje brojati od zadate početne vrednosti, ali ne ubraja završnu vrednost zadatu u petlji.

Zadatak 2:
Ispisati samo parne brojeve niza od prvih 10 brojeva.








Kod ovog rešenja, dodato je uz raspon početne i završne vrednosti i broj koraka. Broj koraka ovde je 2. To znači da će program ispisivati svaki drugi broj odnosno u ovom slučaju parne brojeve.

Zadatak 3:
Ispiši prvih šest brojeva u obrnutom nizu. Npr. 1,2,3,4,5,6 ispisati kao 6,5,4,3,2,1.



Da bi dobili ispis obrnutog niza brojeva, moralo se najpre postaviti početna vrijednost na broj 6 to jest na broj kojim završava niz. Zatim kao završnu vrednost postaviti broj 0 tj. broj s kojim niz započinje. A broj koraka se zatim postavi na -1 čime se označava da treba krenuti unazad.

Zadatak4:
Ispišite prvih 10 brojeva, ali izuzmite broj 7.

Da bi omogućili ispisivanje brojeva u nizu, koristili smo for petlju sa zadatom početnom i završnom vrednosti. Budući da smo ispisali niz brojeva bez broja 7 u njemu, bilo je potrebno kombinovati više programskih struktura poput odluka i petlje.

Zadaci za vežbu:
  1. Ispisati sve trocifrene brojeve deljive sa 13
  2. Ispisati rečenicu ‘Vežbaću zadatke ciklične strukture’  20 puta
  3. Napiši program koji ispisuje sve brojeve počevši od vrednosti prvog učitanog broja do vrednosti drugog učitanog broja




Нема коментара:

Постави коментар